Program Sponsorski Polskiej Sztuki Filmowej jest adresowany do beneficjentów Programów Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Mając na celu stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla rozwoju polskiej produkcji filmowej z jednej strony oraz promocję dobrego imienia i marki NCBJ z drugiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i NCBJ w 2016 r. postanowiły współpracować w ramach tego Programu. Jego uczestnicy mają wyjątkową możliwość korzystania z usług oferowanych przez serwis obliczeniowy „Renderownia Świerk” na preferencyjnych warunkach.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami stosowanymi przez PISF, kwotowa wartość zaoszczędzonych przez producenta środków, dzięki zniżkom udzielonym na usługi Renderowni Świerk, stanowi wkład własny producenta (zapis w Programach Operacyjnych PISF).

W ramach tego Programu NCBJ umożliwia renderowanie animacji 3D na potrzeby produkcji filmów animowanych i serii animowanych oraz efektów specjalnych dla filmów fabularnych. Uzyskanie preferencyjnych warunków przy korzystaniu z usług Renderowni Świerk jest uzależnione od wyrażenia przez producenta zgody na opublikowanie na stronach internetowych NCBJ i Renderowni Świerk, informacji o sponsorowanej w ten sposób produkcji filmowej.

W ramach nawiązanej współpracy z PISF, NCBJ zobowiązał się stale rozwijać zakres usług świadczonych przez Renderownię Świerk i dostosowywać je do wymagań profesjonalnej produkcji filmowej dotowanej przez PISF, a także zwiększać wydajność Renderowni Świerk reagując na wzrastające zapotrzebowanie ze strony beneficjentów, tak by usługi świadczone przez Renderownię Świerk miały dla nich realną wartość.

Pierwsze, sponsorowane przez NCBJ produkcje zostały już ukończone. Poniżej prezentujemy krótkie wzmianki na ich temat.

"Warszawa 1935" w reżyserii Tomasza Gomoły

Był to pierwszy film renderowany w Centrum Informatycznym Świerk w NCBJ. Od niego wszystko się zaczęło. Wyprodukowany przez firmę Newborn powstał w 2013 r., a więc zanim jeszcze formalnie został utworzony Program Sponsorski Polskiej Sztuki Filmowej. Film pokazuje oryginalną zabudowę stolicy Polski, zniszczoną w wyniku działań II wojny światowej. M.in. ul. Marszałkowską od Al. Jerozolimskich do Ogrodu Saskiego, a także rejon pl. Napoleona i pl. J. H. Dąbrowskiego. Twórcy w ten sposób i odtworzyli niepowtarzalną atmosferę Warszawy i przywrócili pamięć o dawnej jej świetności.

 

 

"Acid Rain" w reżyserii Tomasza Popakula

Film został wyprodukowany przez firmę Animoon w 2018 r. Z dumą możemy poinformować, że "Acid Rain" został zaproszony do programu filmów krótkometrażowych na prestiżowym festiwalu filmowym Sundance 2019 w USA. Akcja filmu rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony.

 

Kolejne produkcje w toku ...

Osoby zainteresowane dalszymi informacjami, w szczególności P.T. Beneficjentów Programów Operacyjnych PISF prosimy o przesłanie wiadomości za pośrednictwem formularza kontaktowego.